Necati Cumalı

PDF Olarak İndir

Necati Cumalı Kimdir Hayatı Biyografisi Edebi Kişiliği Eserleri Hakkında Kısaca Özet Bilgi

(1921-2001) Sanatçı Şiirlerinde mutluluğu, aşkı, insanın acılarla dolu gündelik hayatını, o dönemin sıkıntılarını, tabiatı ve barış hissiyatını ele almıştır. Öykü ve roman tarzında eserler veren sanatçı, bu eserlerinde Ege yöresini de ele aldı. “Tütün Üçlemesi” şeklinde adlandırılan bu eserler, Tütün Zamanı (Zeliş), Yağmurlar ve Topraklar, Acı Tütün bu üçlemenin romanlarıdır. Necati Cumalı şiirlerinde, oyunlarında, öykülerinde Garipçilerin de dayanağı olan halk kültürünün somut örneği olan kasaba kültürünü ele almış ve işlemiştir.

Necati Cumalı’nın Eserleri:

Şiirleri: Kızılçullu Yolu, Harbe Gidenin Şarkısı, Mayıs Ayı Notları, Güzel Aydınlık, Güneş Çizgisi, Yağmurlu Deniz

Öykü: Yalnız Kadın, Susuz Yaz, Ay Büyürken Uyumam, Dila Hanım

Roman: Tütün Zamanı, Yağmurlar ve Topraklar, Acı Tütün, Aşk da Gezer, Uç Minik Serçem, Viran Dağlar

Oyun: (Boş Beşik, Vur Emri, Ezik Otlar), (Susuz Yaz), (Nalınlar)

Susuz Yaz: Tiyatroya da uyarlanan Susuz Yaz’ın konusu adından da anlaşılacağı üzere “su” dur; Anadolu’da hep varolan, yüzyılımızın son çeyreğinde sınırları da aşıp uluslararası, savaş çıkartacak kadar önemli bir hale gelen su paylaşımıdır.

Tütün Zamanı: Zeliha ile Cemal birbirlerini sevmektedirler. Ancak Zeliha evlenme çağına gelince babası Recep onu, Bekir’le evlendirmek ister. Bekir, tarlası, hayvanları olan zengin biridir. Zeliha’ya âşık olan ve karşılığını bulamayan Yaşar da Zeliha’dan öç almak için Bekir’den taraf olur ve her yerde Cemal’in Zeliha’yı kaçıracağını söyler. Bekir buna çok kızar ve Zeliha’yı kaçırmaya kalkar. Hazırlıklı olan Zeliha ve Cemal buna izin vermezler ve birlikte kaçarlar. Aşıklar bir süre sonra yakalanır ve Zeliha’nm yaşı küçük olduğu için Cemal tutuklanır. Daha sonra bu aşka hayran olan halk, Zeliha’hın babası Recep’e baskı yaparak Zeliha ile Cemal’i evlendirir.

Yorum yapın