Mustafa Necati Sepetçioğlu

PDF Olarak İndir

Mustafa Necati Sepetçioğlu Kimdir Hayatı Biyografisi (1932-2006)

Zile’de doğdu. İlk ve ortaokulu Zile’ de okudu. İstanbul’da Haydarpaşa Lisesini ve İstanbul Üniversitesi Ede­biyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünü bitirdi. Çeşitli kurumlarda memurluk ve idarecilik yaptı.

Mustafa Necati Sepetçioğlu Edebi Kişiliği

Eserlerindeki şiirsel anlatımı sayesinde geniş bir oku­yucu kitlesine sahip olan sanatçının Anadolu fethini ve Türk devletinin kuruluşunu anlattığı romanları, bir dö­neme ışık tutmuştur. “Nehir roman” denebilecek bir di­zi roman yazmıştır. İlk romanlarında Malazgirt zaferin­ den başlayarak İstanbul’un fethine kadar Türk tarihini konu almıştır. Sonrakilerde ise Türkiye’de yaşanan toplumsal değişimi ve sonuçlarını anlatmıştır.

Sanatçının tiyatro oyunları da vardır. “Trampacılar” ad­lı oyunu İstanbul Şehir Tiyatrosu’nda sahnelenmiştir. Oyun yazarlığında en önemli başarısını gösterdiği “Büyük Otmarlar”, Avrupa Üniversitelerarası Tiyatro Festivali’nde en iyi oyun seçildi.

“Gece Vaktinde Gün Dönümü” ve “Karanlıkta Mum Işı­ğı” adlı kitaplarıyla 1980 yılında Türkiye Milli Kültür Vakfı Kültür Armağanı’nı kazandı. Sanatçı Atatürk Dil- Tarih Kurumu şeref üyesidir.

Mustafa Necati Sepetçioğlu’nun Eserleri:

Hikâye (Öykü): Abdürrezzak Efendi, Menekşeler Ölmemeli, Bir Büyülü Dünya ki

Roman: Kilit, Anahtar, Kapı, Konak, Çatı, Üçler-Yediler- Kırklar, Bu Atlı Geçide Gider, Geçitteki Ülke, Darağacı, Ebemkuşağı, Sabır, Gece Vaktinde Gündönümü, Ceva­hir ile Sadık Çavuşun Buğday Kamyonu, Karanlıkta Mum Işığı, Güneşin Dört Köşesi, ..Ve Çanakkale 1 (Geldiler), ..Ve Çanakkale 2 (Gördüler), ..Ve Çanakkale 3 (Döndü­ ler), Kutsal Mahpus, Yeşili Hoca Ahmed (üçleme)

Destan: Yaratılış ve Türeyiş, Dedem Korkut’un Kitabı, Sonsuza Uyanan Taşlar

Oyun: Büyük Otmarlar, Trampacılar, Köprü, Yunus Emre, Son Bloklar

Yorum yapın