Orhan Okay

PDF Olarak İndir

İstanbul’da doğan Orhan Okay, Vefa Lisesini ardından İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesini bitirdi. Öğrencilik yıllarında Nurettin Topçu, Ahmet Hamdi Tanpınar, Mehmet Kaplan gibi isimlerden ders alan Okay, bir süre liselerde edebiyat öğretmenliği yaptı. Atatürk Üniversitesindeki asistanlık görevinden sonra yine bu üniversitede doktor, doçent, profesör kadrolarında görev aldı. Sakarya Üniversitesinde ve 29 Mayıs Üniversitesinde de çalışan Orhan Okay, Türkiye Diyanet Vakfı İslam Ansiklopedisinde redaktörlük yaptı. Çeşitli dergi ve gazetelerde yazıları yayımlandı.

Çalışmalarıyla çeşitli kurum ve kuruluşlardan ödüller alan yazar; Ahmet Hamdi Tanpınar, Necip Fazıl Kısakürek ve Mehmet Akif Ersoy üzerine biyografi-inceleme türünde eserler verdi. “Sanat ve Edebiyat Yazıları, Batılılaşma Devri Türk Edebiyatı, Kâğıt Medeniyeti, Edebiyat ve Edebî Eser Üzerine” adlı eserleriyle tanındı.
“Sanat ve Hayat, Abdülhak Hamid’in Romantizmi, Batı Medeniyeti Karşısında Ahmed Mithat Efendi, Mehmet Akif: Bir Karakter Heykelinin Anatomisi, Bir Başka İstanbul” eserlerinden bazılarıdır.

Yorum yapın